Pieśni żałobne

SPEKTAKL / TEATR TAŃCA / FINAŁ

Pieśni żałobne

spektakl teatru tańca

 

13 sierpnia 2022

godz. 19:00 — Żałoba klimatyczna — panel dyskusyjny

kawiarnia Bramy Poznania

 

godz. 21:00 — spektakl teatru tańca w choreografii Moniki Błaszczak

Amfiteatr Bramy Poznania

ul. Gdańska 2, Poznań

powracam w rzekę, co matką mą była

teraz mnie strawi, niedawno żywiła

będę z tobą rzeko, pożycie dzieliła,

będę się na wiosnę, z tobą niebieściła

 

Taniec jest wehikułem doświadczania świata i jego piękna. Pozwala uważnie śledzić splątania pomiędzy ciałem a naturą, celebrować obecność w siatce kosmicznych współzależności, zatrzymać się i wsłuchać w pulsujące życie umierającej rzeki. 

Monika Błaszczak w swojej najnowszej pracy site-specific, prowadzi dialog z dziedzictwem przyrodniczym rzeki Cybiny otaczającej historyczne centrum Poznania. Choreografka wykorzystuje autorską praktykę ruchową Solilokwium — łączącą somatykę, hauntologię oraz poszukiwanie doświadczenia żałoby w ciele. Swoją refleksję nad przemijaniem tworzy w oparciu o indywidualną, zbiorową i międzypokoleniową pamięć, a także pamięć ciała, miejsc, lasów, ziemi, roślin, wody i krajobrazu. 

Tańcząc z rzeką Cybiną, która z roku na rok wysycha na skutek zmian klimatycznych, Błaszczak snuje opowieść o relacji współczesnego człowieka z Ziemią. Artystka zwraca się ku zmysłom, przygląda się temu, jak w naszych ciałach żyje przeszłość, przyszłość oraz teraźniejszość. Daje impuls do transformacji naszego poruszania się w świecie bliskim zagłady ekologicznej, ale też pokazuje, że opłakiwanie straty może stać się procesem afirmacji życia.

***

Tkanką muzyczną spektaklu są tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru Pogłosy pod kierownictwem Joanny Sykulskiej — laureata Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja. Kompozytor Karol Nepelski i dramaturżka Patrycja Kowańska sięgają do historycznego materiału źródłowego, poszukując w nim motywów związanych z naturą, przemijaniem i ludowymi obrzędami. Ważnym punktem odniesienia jest tu III Symfonia Pieśni Żałosnych H. M. Góreckiego. Nepelski — podobnie jak Górecki — łączy tradycję ze współczesnością, a głos ludzki zestawia z brzmieniem elektronicznym. Tworzy utwór minimalistyczny, o tonalnym i zakorzenionym w średniowiecznej modalności charakterze, z formotwórczą rolą melodii o szerokich strukturach brzmieniowych. 

***

Przed spektaklem o godzinie 19.00 w kawiarni Bramy Poznania odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący zjawiska żałoby klimatycznej. Gośćmi i gościniami rozmowy będą: Marta Tarnowska (Instytut Dobrej Śmierci) oraz Kajetan Nowak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny). Panel poprowadzi Joanna Bednarek.

***

Premiera Pieśni Żałobnych odbędzie się 13 sierpnia 2022 r. w amfiteatrze Bramy Poznania nad rzeką Cybiną. Spektakl jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera. Tegoroczny idiom festiwalu — Romantyczny nurt to opowieść o wyobraźni, sile sprawczej jednostki i potrzebie bliskości człowieka z naturą. Spektakl poprzedzi cykl otwartych warsztatów teatru tańca. Uczestnicy i uczestniczki warsztatowego procesu staną się współtwórcami przedstawienia. 

Twórcy i twórczynie:

choreografia | Monika Błaszczak

dramaturgia | Patrycja Kowańska

muzyka | Karol Nepelski

kierownictwo muzyczne | Joanna Sykulska

kostiumy | Wiktor Krajcer

światło | Arkadiusz Kuczyński

Występują:

Momoko Den, Paulina Jaksim, Filip Kijowski, Ramat S. Musa, Daria Nowak, Krystyna „Lama” Szydłowska

oraz 

uczestnicy i uczestniczki otwartych warsztatów  

***

Bilety na spektakl w cenie 30 PLN dostępne w kasach Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oraz na stronie https://bilety.pcd.poznan.pl/.

Udział w panelu dyskusyjnym jest bezpłatny.

Spektakl Pieśni żałobne skierowany jest do publiczności od 16 roku życia (16+).

***

Pieśni żałobne — premiera spektaklu w choreografii Moniki Błaszczak jest dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków budżetowych miasta Poznania. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Współorganizatorem spektaklu jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa oraz ICHOT Brama Poznania.
Nurt ciała — otwarty warsztat teatru tańca jest dofinansowany ze środków budżetowych miasta Poznania w ramach zadania Romantyczny nurt — program artystyczny OFF Opera 2022.