OFF koncerty

MUZYKA / KONCERT

OFF koncerty

OFF Koncerty to romantyczny punkt wyjścia dla festiwalowych wydarzeń OFF Opery. W tym roku przewidzieliśmy dla Was trzy muzyczne spotkania nad brzegiem jezior i rzek. 

Gospodarzem pierwszego z nich będzie Szegetzraper, slamer, twórca tekstów i edukator warsztatowy, który podczas OFF Opery poprowadzi nad Kiekrzem warsztaty poetyckiego reportażu Romantyczna rekreacja. W swoich autorskich tekstach, Szegetz niejednokrotnie odwołuje się do metaforyki żywiołów, jej symboliki w mitach, imaginariach czy po prostu we współczesnych wyobrażeniach. Romantyczny nurt jego twórczości usłyszymy m.in. w piosence Sierpień pięknych saren, której akcja toczy się nad wodami, a w warstwie dźwiękowo-tekstowej twórca śmiało zmiksował szuwary z młodzieńczymi wspomnieniami, płycizny z nadziejami, a piasek z dna jeziora — z nostalgią przemijania.

Jeziorny koncert Szegetza wydaje się idealnym miejscem do wybrzmienia utworów z jego nadchodzącej płyty Przedświt. Teksty piosenek poza oczywistym dla twórczości artysty wątkiem wody, dotykają tematów, takich jak: szaleństwo, mesjanizm czy intuicja. Podczas koncertu — oprócz rapu z elementami spoken wordu, usłyszeć będzie można również echa dawnych legend i ludowych baśni. 

 

Podczas drugiego OFF koncertu wyruszymy w muzyczną podróż z nurtem rzeki. Prowadzeni przez dźwięki tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu chóru Pogłosy, zgłębimy meandry jej historii. Miejsce wydarzenia jest nieprzypadkowe — to wysychające, choć niesamowicie bioróżnorodne koryto rzeki Cybiny, która okala historyczne centrum Poznania. Przesuwając się zgodnie z jej nurtem, natrafimy na cztery punkty, w których natura przecina się z kulturą i cywilizacją. Muzyka wybrzmi kolejno pod Mostem Mieszka I, Mostem Biskupa Jordana, w Amfiteatrze Bramy Poznania, a także pod Mostem Św. Wincentego. Usłyszymy pieśni tradycyjne o bliskości człowieka z naturą, przemijaniu oraz żałobie. Koncert przybierze formę miejskiego spaceru, któremu towarzyszyć będzie narracja przewodnika. 

Chór Pogłosy jest niezwykłym zjawiskiem na muzycznej mapie Poznania. Zespół pod dyrekcją Joanny Sykulskiej w 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa tradycja. W swojej twórczości łączy tradycyjną muzykę chóralną, folk, muzykę elektroniczną oraz improwizację. Eklektyczna formuła, otwartość na nowe gatunki oraz zamiłowanie do eksperymentów sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych formacji poznańskiej sceny muzycznej. 

 

Bohaterką trzeciego z OFF Koncertu jest Zuzanna Wrońska — autorka piosenek, kompozytorka, wokalistka i współzałożycielka zespołu Ballady i Romanse, którego album Zapomnij był nominowany do Paszportów Polityki (2011). Artystka zagra materiał ze swojej nadchodzącej solowej płyty, nad która pracuje wraz z producentem muzycznym Igorem Nikiforowem. To będzie bardziej spotkanie niż koncert. Bardziej intymne niż odsłonięte. A to co widoczne to opowieści z brutalnego miasta, ukryte pragnienia i ucieczka w nieznane. Bo dla Zuzanny Wrońskiej romantyczne jest to co dzieje się między ludźmi, a nie jest nazwane i opisane. To wszystko czego nie wiemy — zupełnie jak w piosence Kto przepłynie, a kto nie Ballad i Romansów. Przyroda, jej siła i nagle podjęte decyzje, popęd i dzikość, które znikają w odmętach gabinetów psychologicznych. 

Harmonogram koncertów:

OFF Koncert: Szegetz 

17 lipca 2022, godz. 17.00

Przystań Kiekrz, ul. Księdza E. Nawrota 14

OFF Koncert: chór Pogłosy

5 sierpnia 2022, godz. 20.00

start: Przystanek Tramwaju Wodnego Politechnika, Rzeka Cybina

OFF Koncert: Zuzanna Wrońska & Igor Nikiforow

7 sierpnia 2022, godz. 18.00

Restauracja Oaza, sala klubowa — ul. Koszalińska 15, Poznań-Strzeszyn

Twórcy i twórczynie: Szegetz, Joanna Sykulska i Chór Pogłosy, Zuzanna Wrońska, Igor Nikiforow

***

OFF Koncert: Szegetz i OFF Koncert: Zuzanna Wrońska & Igor Nikiforow są częścią zadania Projekt OFF Opera 2022 – program edukacyjny, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków budżetowych Miasta Poznania, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Poznańskiego.
OFF Koncert: chór Pogłosy jest częścią zadania Romantyczny nurt – program artystyczny OFF Opera 2022 dofinansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania.